Második
- Kristof Szekeres
- Nov 16, 2023
- 2 min read
Pszichológia témában találtam egy cikket itt: https://medium.com/@damsa.andrei/ai-with-personality-prompting-chatgpt-using-big-five-values-def7f050462a
Kicsit régi (2023 júliusi - ami most réginek számít, mert pl. akkor még tudomásom szerint nem voltak customGPT-k, és nem lehetett feltölteni fájlokat a GPT-be), de ettől még egy érdekes lehetséges alkalmazása a GPT-nek.
Készítettem egy magyar nyelvű összefoglalót GPT-vel a cikkről. Az első promptom egyszerű volt: "summarize this article in 5-10 bulletpoints in Hungarian". Majd a link url-jét (jól mondom vajon?) simán beillesztettem a chatGPT-be. Amúgy szerintem amikor a cikket írták, akkor még ilyesmit nem nagyon lehetett, de most már igen, és ez jó.
Az eredmény tulajdonképpen oké lett szerintem, de egy hivatásos fordító azért lehet, hogy erről mást gondolna, szóval szerintem magyartalan, de ez talán belefér. Arra pl. mondjuk jó, hogy kettesre levizsgázzam a cikből. Íme:
Az AI Személyiségének Testreszabása: A cikk az AI modellek, mint a ChatGPT személyiségének testreszabását tárgyalja az Öt Nagy személyiségjegy (Nyitottság, Lelkiismeretesség, Extraverzió, Barátságosság, Neuroticizmus) felhasználásával.
Az Öt Nagy Személyiségjegy Keretrendszer: Az Öt Nagy egy széles körben elfogadott keretrendszer a pszichológiában, amely az emberi személyiséget írja le. A cikk azt vizsgálja, hogyan alkalmazhatók ezek a jegyek az AI-ra az interakciók emberibbé tételéhez.
Testreszabás Prompt Mérnökséggel: A szerző a 'prompt mérnökség' módszerét hangsúlyozza, mint módot az AI válaszainak ezekkel a személyiségjegyekkel való megtöltésére. Ez olyan promptok készítését jelenti, amelyek specifikus jegyekkel állnak összhangban a kívánt válaszok kiváltásához.
Példák és Kísérletezés: A cikk példákat nyújt arra, hogyan vezethetnek különböző promptok az AI különböző, a személyiségjegyeket tükröző válaszaira. Ez bemutatja az AI, mint a ChatGPT rugalmasságát és alkalmazkodó képességét.
Potenciális Alkalmazások és Következmények: A szerző tárgyalja az egyénre szabott AI potenciális alkalmazásait különböző területeken, mint az ügyfélszolgálat, terápia, oktatás és szórakoztatás. Emellett érinti az etikai megfontolásokat és az átlátható AI-ember interakciók fontosságát.
Az AI Személyre Szabásának Jövője: A cikk azzal zárul, hogy gondolatokat vet fel az AI személyre szabásának jövőjéről, azt sugallva, hogy ahogy az AI egyre inkább beépül a mindennapi életbe, a személyiségének testreszabása egyre fontosabbá válik a személyre szabottabb és vonzóbb interakciók érdekében.
Lehetne még tovább promptolni, hogy jobb, vagy részletesebb cuccot kapjunk és persze "beszálgetni" is lehetne a cikkel, de most egyelőre csak ennyit akartam megmutatni.
Maga a téma érdekes és szerintem jó ötlet, de persze ennél több és jobb promptok kellenek, ahhoz, hogy jobb válaszokat adjon a GPT. És hát persze lehet feltöteni plusz file-okat. Én mondjuk ehhez a témához a BIG5-ről valamilyen részletesebb anyagot dobnék fel és hát persze minél több párbeszédet, ami különböző személyiségprofilú emberek között történik. Az is érdekes kérdés, hogy melyik GPT verziót használja a szerző, mert a GPT 3.5-ös (jelenleg az ingyenes verzió) lényegesen bénább válaszokat ad, mint a GPT 4-es (lehet, hogy majd írok ebből is egy posztot, hogy nekem milyen különbségeket ad). Én egyébként mindenhez a négyes verziót fogom használni és a képek generálásához is ennek megfelelően a DALL-E 3-ast (ami egyébként látványosan JOBB, mint a DALL-e 2-es.)
Amúgy valaki ebből a koncepcióból már pénzt is akar csinálni, ami szerintem nem rossz ötlet: https://neuronsolutions.hu/20230720-szemelyiseg-es-mesterseges-intelligencia-a-big-five-szemelyisegmodell-hasznalata-a-chatgpt-eseteben/
Végül álljon itt a kép, mi természetesen AI generált a poszt alapján-ráadásul a prompt magyar lett (a feliratokat érdemes megnézni és az egyik kimaradt):

Comments